Duszpasterstwa Drukuj Email
czwartek, 14 października 2010 12:18

Franciszkański Zakon Świeckich

Św. Franciszek dla wielu ludzi stał sie wzorem do naśladowania. Gorące pragnienie ewangelicznej doskonałości budziło się także w sercach ludzi żyjących w małżeństwie, mających rodziny. Wychodząc na przeciw ich potrzebom, Franciszek zaproponował im życie radami ewangelicznymi bez radykalnej zmiany sposobu życia.

Tak powstał Zakon dla ludzi świeckich, do którego należeli ludzie wszystkich stanów: chłopi, mieszczanie, rycerze. Duchowością Trzeciego Zakonu żyło także wielu kapłanów diecezjalnych. Wielu świętych i błogosławionych to duchowi synowie i córki świętego Franciszka z Asyżu.

Asystentem FZŚ jest o. Albin Sobczyński, przełożoną s. Zofia Pietrzela. Spotkania odbywają się w każdą III niedzielę miesiąca. O godz. 10.00 Msza św., po niej nabożeństwo z uczczeniem relikwii św. Franciszka i spotkanie formacyjne w domu parafialnym.

Przeczytaj więcej

Straż Honorowa

Bractwo Straży Honorowej powstało we Francji w 1864r. Inicjatorką była wizytka, s. Maria od Najświętszego Serca. Zainspirowana objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque powołała do życia Bractwo, którego głównym zadaniem było wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Jezusa oraz zdobycie jak największej ilości dusz dla Boga.

Głównym zadaniem każdego z członków Straży Honorowej jest godzina (dowolnie wybrana) adoracji Pana Jezusa obecnego w Tabernakulum. Jest to forma duchowego zjednoczenia pośród zwykłych trosk i obowiązków codziennych. Taka forma modlitwy ma za na celu szerzenie czci Najświętszego Serca oraz wynagrodzenia za wszelkie zniewagi.

Przeczytaj więcej

Ruch Światło - Życie

Powstanie Ruchu Światło - Życie wiąże się z osobą Sługi Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego (24 III 1921 - 27 II 1987), który poprzez założenie Oazy odpowiedział na soborowe wezwanie odnowy Kościoła. Wspólnota gromadzi ludzi w każdym wieku, duchownych i świeckich, stwarzając im możliwość do kształtowania własnej dojrzałości chrześcijańskiej i do podjęcia służby Kościołowi - "wspólnocie wspólnot".

Każdy członek wspólnoty przechodzi kolejne stopnie formacji, mające doprowadzić go do świadomego i odpowiedzialnego udziału w życiu Kościoła.

Przeczytaj więcej | Oaza w naszej parafii

Żywy Różaniec

Różaniec (Rosarium Virginis Mariae), który pod tchnieniem Ducha Bożego rozwinął się stopniowo w drugim tysiącleciu, to modlitwa umiłowana przez licznych świętych, a Urząd Nauczycielski Kościoła często do niej zachęca. Różaniec bowiem, choć ma charakter maryjny, jest modlitwą o sercu chrystologicznym (Jan Paweł II, Rosarium Virginis Mariae, Watykan 2002). Żywy Różaniec rozwinął się w XIX w. za sprawą Pauliny Jaricot (1799-1862), która w 1826r. w Lyonie założyła Stowarzyszenie, mające na celu rozpowszechnienie modlitwy różańcowej. Dzięki rozdzieleniu poszczególnych tajemnic 15 osobom, codziennie odmawiany był cały różaniec. Ta forma modlitwy szybko znalazła zwolenników na całym świecie.

Przeczytaj więcej

 
Polish Arabic Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hebrew Italian Russian Spanish Swahili Yiddish